Nacházíte se zde: Úvod Novinky Na Uhelně vzniká parkoviště pro karavany

Na Uhelně vzniká parkoviště pro karavany

Stále častěji se ve Víru můžete setkávat s obytnými vozy nebo karavany, které od dob covidu zažívají v celé Evropě obrovský boom. Příznivců "kempování" mimo kempy je rok od roku více, nicméně související infrastruktura v regionu za tímto trendem výrazně pokulhává. Při rozvaze nad využitím větších zpevněných ploch, kterých v údolí Svratky není mnoho, padla volba na parkoviště a servisní místo pro "obytky".
Na Uhelně vzniká parkoviště pro karavany

Do kempu či Bez kempu

Parkovací místa pro obytné vozy a karavany vznikají primárně v turistických destinacích. Vír takovouto lokalitou již mnoho let je, ale legální a zabezpečené místo pro krátkodobé stání zde chybí. Skvěle funguje nedaleký Autocamp Na Kopci, který naše Turistické informační centrum dlouhodobě návštěvníkům doporučuje. Poptávku po flexibilním stání jsme ale neuměli uspokojit. Nejčastější režim camperů spočívá ve večerním příjezdu, přenocování bez vybalování kempingové výbavy, sportovní program na skalách či trailech a přesun na další lokalitu. Mnoho z těchto návštěvníků bude mít klidnější spaní, když zaparkují na oficiálním "stellplatzu" (ustálený výraz pro servisní místa) v Továrně. 

Servisní místo pro karavany

Stellplatz Uhelna, jak jej nazýváme dle historického označení části Továrny, nabízí standardní vybavení, i něco navíc. V celém areálu dbáme na hospodárnost, udržitelnost a recyklaci materiálů. Komu je tento přístu blízký, ocení minimalistické úpravy původních industriálních prvků a s klidem nabije akumulátory v obytce, jelikož zdrojem je malá vodní elektrárna. Po příjezdové komunikaci jezdívala do Uhelny nákladní auta či zde parkoval kombajn, tak i s větším obytným vozidlem zvádnete závěrečných 100 m stoupání. Zimní provoz zatím neplánujeme.

Co na stellplatzu najdete?

  • 6 parkovacích stání s dalšími místy pro tažná vozidla
  • 3 sloupky s CEE zásuvkami na 230 V (redukce k zapůjčení v Adrex Base Campu)
  • výpusť na šedou vodu z nádobí a sprchy
  • výlevku na chemické WC
  • hadici pro napuštění pitné vody
  • venkovní dřez pro mytí
  • wi-fi, kamerový systém, úsporné osvětlení parkoviště
  • skvělý výhled na řeku a skály s via ferratami

 

Podpora Kraje Vysočina

Jednou z motivací k realizaci projektu v letošním roce byla dotační výzva Kraje Vysočina - INFRASTRUKTURA CESTOVNÍHO RUCHU 2023 - Program na podporu zkvalitnění a rozšíření infrastruktury cestovního ruchu. Díky ní jsme mohli instalovat kvalitní nerezové vybavení českého výrobce, které nabídne plnohodnotné servisní zázemí evropských parametrů. Pokud bude vypsána obdobná výzva i v příštím roce, rádi bychom doplnili stellplatz o zastřešenou pergolu nad mycím koutem a vnitřní sprchy s WC. Úpravy a kultivace okolí nás čekají každopádně.

Sezóna 2024

Servisní místo pro karavany je jednou z několika novinek, které chystáme na jaro 2024. Nebudeme je prozrazovat předčasně, abychom realizaci nazakřikli, ale všechny se budou týkat zkvalitnění služeb pro motorizované i nemotorizované návštěvníky Víru a areálu Továrny.

Takže už klidně plánujte zastávku ve Víru:) 

 

Aktuality zveřejňujeme zde:

 

 

 

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (19.6 + 3.3) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru